Hołny

Warsztaty w Hołnach Mejera – 15, 16,17 kwietnia 2011 roku

15 kwietnia 2011r., w piątek, wybraliśmy się na warsztaty do Hołn Mejera, jak zwykle na cały weekend. Musieliśmy wyjechać, żeby dobrze się przygotować do wyjazdu za granicę.

W dniu, w którym przyjechaliśmy, mieliśmy warsztaty z Panem Piotrem. Od razu spodobała nam się pieśń „Siałem rutę, siałem miętę…”. Wieczorem, jak podczas każdego wyjazdu, oglądaliśmy film. Mimo, że byliśmy zmęczeni całym dniem, to nie od razu poszliśmy spać.

Na drugi dzień zmęczenie dawało się we znaki, ale przezwyciężyliśmy je i szybko weszliśmy w rytm pracy. Po śniadaniu mieliśmy przez kilka godzin zajęcia ruchowe. Ułożyliśmy nawet układ taneczny, co było dla nas czymś nowym, ponieważ nigdy tego nie robiliśmy. Po męczących ćwiczeniach wyszliśmy na podwórko, aby pośpiewać na świeżym powietrzu i trochę się dotlenić. Około godziny 14.00 zjedliśmy obiad, na który tak czekaliśmy :-)

Po posiłku zajęliśmy się pracą nad spektaklem. Poświęciliśmy temu sporo czasu. Pracowaliśmy do wieczora. Po wyczerpujących próbach zjedliśmy kolację, a po niej oglądaliśmy film pt.: „Miłość Larsa”. To również było dla nas coś nowego, bo nigdy nie spotkaliśmy się z takiego typu filmem.

Niedziela była ostatnim dniem naszego pobytu. Od razu po śniadaniu zrobiliśmy próbę spektaklu, by, mimo, że już tego dnia mieliśmy wracać do Sejn, nie wypaść z rytmu pracy. Po obiedzie, czyli po godzinie 14.00, zabraliśmy się za porządkowanie swoich pokoi, jak na kulturalnych młodych ludzi przystało :-) Po niedługim czasie przyjechał po nas bus i zadowoleni, po weekendzie dobrej pracy, wróciliśmy do domów.

Monika Krupińska

25-28 lutego 2010. Hołny Meyera

W czwartek 25 lutego rozpoczęły się  czterodniowe warsztaty w Hołnach Majera.

Głównym celem warsztatów jest  dotknięcie tematu inności,  o którym mówimy w naszym projekcie  “Terytoria Inności”. Pan Wiesio  podzielił się z nami swoim doświadczeniem w pracy w szpitalu psychiatrycznym, gdzie prowadzi terapię poprzez sztukę.  Z  panem Mieczysławem Giedrojciem udoskonalaliśmy także  nasz warsztat aktorski. Wieczory tradycyjnie spędziliśmy na  oglądaniu filmów poruszających tematykę inności. Pracowaliśmy także  nad pieśniami cygańskimi,  z panią  Leokadią Dąbrowską  i Tadeuszem Kozłowskim.  Podjęliśmy też pierwsze próby zebranie legend, bajek i opowieści, które posłużą nam do stworzenia Kolekcji Filmowej Opowieści Pogranicza

25-28 LUTEGO, WARSZTATY W HOŁNACH W RAMACH PROJEKTU “TERYTORIA INNOŚCI”

25 lutego, godz. 20.00 – omówienie i praca nad blogiem “Kroniki sejneńskie”

-godz. 22.00 – film fabularny Petera Bogdanovich”Maska”

26 lutego, godz. 10.00 – warsztaty ruchowe z Mieczysławem Giedrojciem,

godz. 12.00 -prezentacja filmów animowanych pt: “Rybka” oraz “Garbus” autorstwa Joanny Polak oraz cyklu “Kołysanek świata” autorstwa najwybitniejszych rosyjskich animatorów filmowych

godz.15.30 – warsztaty pieśni cygańskiej prowadzone przez Leokadię Dąbrowską i Tadeusza Kozłowskiego

godz.21.00 -film fabularny “Przebudzenie” w reżyserii Penny Marshalla

27 lutego, godz. 10.00 – warsztaty plastyczne z Wiesławem Szumińskim, praca na plakatem projektu “Terytoria inności”

godz. 12.00 – praca z Bożeną Szroeder nad wybraniem legend, bajek i opowieści do projektu “Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza”

godz. 16.00 – warsztaty ruchowe z Mieczysławem Giedrojciem

godz. 20.00 – spotkanie z Wiesławem Szumińskim i opowieść o doświadczeniu pracy w szpitalu psychiatrycznym i terapii poprzez sztukę

godz. 21.00 – film fabularny pt: “Machuca”

28 lutego,godz. 10.00 – warsztaty ruchowe z Mieczysławem Giedrojciem

godz. 12.00 -praca z Bożeną Szroeder nad literackim opracowaniem legend, bajek i opowieści do projektu “Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza”

godz.13.30 -podsumowanie warsztatów

26 lutego 2010r.  w Hołnach mieliśmy warsztaty ruchowe z naszym wielkim autorytetem teatru panem Mietkiem Giedrojciem. Po pysznym śniadaniu, wypoczęci i z szerokimi uśmiechami rozpoczęliśmy zajęcia. Po raz kolejny uwydatnił się fakt, iż wiek nie ma nic wspólnego z kondycją. Podczas spotkania uczyliśmy się jak koordynować ruch i panować nad ciałem. Po krótkiej rozgrzewce zaczął się kolejny ‚poziom trudności’. Zaczęliśmy wykonywać ćwiczenia polegające na zaufaniu i współpracy. I znów, jak zwykle, na koniec spotkania żegnaliśmy się rytualnym ściśnięciem dłoni i wypowiedzeniem swojego imienia. Dzięki panu Mietkowi poznaliśmy kolejne tajemnice skupienia i kontrolowania ciała.

Dnia 26 lutego 2010 roku odbyły się warsztaty pieśni cygańskich z Panem Tadeuszem Kozłowskim i Panią Leokadią Dąbrowską. Owocem warsztatów było poznanie nowej pieśni i udoskonalenie tych, które już znamy. Zawsze bardzo cenimy sobie śpiewanie pieśni różnych kultur z ich przedstawicielami, bo tylko wtedy można poznać pieśń naprawdę i poczuć to, co ze sobą niesie.  Tak było i tym razem. Słuchając śpiewu pana Tadeusza i pani Lodzi poczuliśmy się jakbyśmy wraz z pieśnią przenosili się do innych światów.

Dnia 26 lutego w ramach projektu Terytoria Inności mogliśmy się spotkać z panem Wiesiem Szumińskim. Celem naszego spotkania było przygotowanie naszej grupy do przygody z czymś zupełnie innym. Pan Wiesio podzielił się z nami doświadczeniami ze swego miejsca pracy – szpitala psychiatrycznego. Dotychczas nasza wiedza na temat pacjentów szpitali była bardzo zróżnicowana. W filmach, z którymi często mamy styczność chorzy ludzie są przedstawieni bardzo stereotypowo, czasem agresywnie lub nieobliczalnie. Z opowieści pana Wiesia wynikło coś zupełnie innego. Ci ludzie,  są tacy jak my, a nawet bardziej wrażliwi.  Po tym spotkaniu nie mogę się doczekać wspólnej pracy z pacjentami szpitala. Nasz nauczyciel, który z reszta jest stąd, opowiedział nam o tym co może nas spotkać. Pod koniec opowieści dowiedziałem się, że niektórzy ludzie z Sejn,  którzy często są źle traktowani i nawet odrzuceni przez swoje „dziwactwa” są tak naprawdę ciężko chorzy psychicznie. Teraz widzę,  że wszystkie te przypadłości-  tak głębokie w tych ludziach- nie muszą być powodem do odrazy.  Powinny nas skłaniać do jeszcze większego zrozumienia.

Dodaj komentarz